Eng | Рус | عربي

HASTANEMİZDE AFET PLANI (HAP) TATBİKATI DÜZENLENDİ


 

Hastanemiz Afet Planı (HAP) kapsamında; 27.05.2021 tarihinde saat 10.00-10.30 saatleri arasında masabaşı tatbikatı düzenlendi. Tatbikat 09.57 sularında merkezi üssü Sadıkbey Mahallesi olan richter ölçeğine göre 6.1 şiddetinde depremin meydana gelmesi ve deprem sonucunda F Blok Zemin katta yangın çıkması ve 7 kişinin dumandan etkilenmesi olarak belirlendi.

Hastanemiz D Blok 4. Kat toplantı salonunda 2021 yılı HAP Başkanımız Başhekim Doç.Dr. Ahmet Ali TUNCER başkanlığında olay yeri ekibi ile toplantı yapıldı. Toplantı; Başhekim Yardımcısı-Hap Sekreteryası Doç.Dr. Serkan GÖKASLAN, Başhekim Yardımcısı- Halkla İlişkiler Sorumlusu Doç.Dr.İbrahim EKER, Başhekim Yardımcısı-Planlama Şefi Doç.Dr.Murat ÇİLEKAR, Başhekim Yardımcısı-Lojistik Şefi Doç.Dr.Ferit KULALI, Başmüdür-Finans Şefi Hatip AYDIN, Müdür-Kurumlar Arası Koordinatörü İbrahim TÜRK, Müdür Yardımcısı-Tıbbi Teknik Danışma Kurulu Mustafa Cemil TÜRKYENER, Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı-Operasyon Şefi Doç.Dr. Şerife ÖZDİNÇ, İş Güvenliği Uzmanı Öğr.Grv. Abdi ATILGAN, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 1 kişi, Belediye İtfaiye Müdürlüğünden 1 kişi ve Sağlık Müdürlüğünden (UMKE) 2 kişinin katılımıyla gerçekleşti.
 
Tatbikat HAP organizasyon şemasında karar vermede yetkili bulunan personellerin katılımı ile gerçekleştirilen maşa başı tatbikat senaryosunda; merkez üssü sadıkbey mahallesi olan Richter ölçeğine göre 6.1 şiddetinde deprem meydana gelir. Bu deprem sonucunda HAP başkanı tarafından mor kod verildi Depremden hastanemiz etkilenmedi ancak F blok zemin katta Tıbbi Sarf Malzeme Deposunda küçük çaplı yangın meydana geldi. O alanda görevli olan 7 personel dumandan etkilenir. Hemen müdahale edilerek etkilenen kişilerin hızlı bir şekilde UMKE görevli sağlık personelleri tarafından hastanemiz Acil Servis Triyaj alanına transferleri gerçekleştirildi.

Başhekim-HAP Başkanı Doç.Dr. Ahmet Ali TUNCER; “Tatbikatın öneminden bahsederek, tatbikatın asıl amacının meydana gelebilecek herhangi bir afet durumunda görev alacak ekiplerin en kısa sürede hastaneye intikal etmeleri ve varsa eksikliklerin görülmesi ve bunların giderilmesine yönelik işbirliğinin geliştirilmesi, her yıl değişik konularda tatbikatlar yaparak Sivil Savunma Planı ve Hastane Afet Planında (HAP) görevli olan ekip personellerinin daha kısa sürede olay mahaline intikallerinin sağlanması gerektiğini belirtti.”

Tatbikat yaklaşık 30 dakika sürmüş olup, yeşil kod verilmesiyle son buldu. 

https://www.youtube.com/watch?v=j5kUYyBJCqQ