Hakkımızda

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

1.Genel Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

Hastanemiz bünyesinde 2 adet polikliniğimiz bulunmakta ve her gün hastalarımıza hizmet vermektedir. Poliklinik hizmetlerimiz öğretim üyelerimizin gözetimi altında araştırma görevlileri ile birlikte yapılmaktadır.

Poliklinik Hizmetlerimiz dahilinde;

Sağlam çocuk takibiAşılama takibiEnfeksiyonların tanı ve takibiBüyüme ve Gelişme takibiYenidoğanların ilk ay içindeki kontrolleri ( Yenidoğan öğretim üyesi gözetimi altında )Adölosan sağlığı ve Hastalıkları takip edilmektedir.

2.Yan Dal Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği


Bölümümüz de yapılan hizmetler;Elektroensefalografi (EEG)Kısa Süreli EEG-Video Monitorizasyon (KS-EEG-VM)Uzun Süreli EEG-Video Monitorizasyon (US-EEG-VM)Psikometrik DeğerlendirmeElektromiyografi (EMG)Uyarılmış Potansiyeller (VEP, BAEP)Girişimsel İşlemler (Lomber Ponksiyon, Nöromusküler Hastalıklar ve Cilt-Kas-Sinir Biyopsisi)

Çocuk Hematoloji ve Onkoloji

Doç.Dr. İbrahim EKER, Doç.Dr. Yeter DÜZENLİ KAR, Dr.Öğr.Üyesi Nilgün EROĞLU ve Dr. Öğr. Üyesi Hilal Susam ŞEN tarafından, hafta içi her gün TELEFONLA randevu sistemi ile (0 272 246 33 35 /36128 ) Çocuk Hematoloji ve Onkoloji poliklinik ve ayaktan tedavi ünitesi hizmeti verilmektedir. Ayrıca Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği’nde yatarak tedavi edilmekte olan hastalara ve çocuk acil polikliniğine başvuran, hematolojik ve onkolojik rahatsızlıkları olan hastalara da sürekli hizmet verilmektedir.

Poliklinik hizmetlerimiz dahilinde;

 • Lösemi (kan kanseri), Lenfoma (lenf bezi kanseri) ve diğer çocukluk çağı kanserleri
 • Demir eksikliği,B12 vitamini eksikliğine bağlı anemiler ve diğer anemiler (kansızlıklar)
 • Talasemiler (Akdeniz anemisi) ve diğer hemoglobinopatiler
 • Trombositlerin (beyaz kan pulcukları) sayısal ve işlevsel bozuklukları
 • Lökositlerin (beyaz kan pulcukları) sayısal ve işlevsel bozuklukları
 • Hemofili ve diğer pıhtılaşma bozuklukları
 • Anormal fazlalıkta ya da yerlerde pıhtı oluşumu (tromboz, emboli)
 • Kan hücrelerinin anormal yıkımı ile ilgili hastalıklar (hemolitik anemiler)
 • Kemik iliği yetmezliklerinin tanı, tetkik ve takip hizmetleri verilmektedir.
 • Çocukluk çağı solid tümörleri (wilms, nöroblastom, hepatoblastom, rabdomyosarkom ve diğer yumuşak doku tümörleri, santral sinir sistemi tümörleri). Ayrıca kemik iliği nakli yapılmış hastaların kontrol, tetkik ve takip hizmetleri de verilmektedir.

Ayaktan tedavi ünitesi hizmetlerimiz dahilinde;

Yukarıda belirtilen hematolojik ve onkolojik hastalığı olan çocuklardan, düzenli olarak belirli aralıklarla tedavi alması gerekenlerin

 • Her türlü kan ve kan ürününün transfüzyonu
 • Kemoterapi (damar yolundan uygulanan kanser ilaçları ile tedavi)
 • Damar yolundan pıhtılaşma faktörü uygulamaları
 • Damar yolundan demir tedavisi uygulamaları
 • Polikliniğe başvuran lösemi ve diğer kanser hastalığı olan çocukların, kemik iliği nakli yapılmış çocukların kan tetkiklerinin alınması, port veya kateter bakımlarının yapılması hizmetleri verilmektedir.

Bölümümüz de yapılan hizmetler; 

 • Uluslararası akreditasyon kriterlerine göre inşa edilmiş ayaktan tedavi ünitemizde ve yatan hasta ünitemizde nötropenik olan hastaların pozitif basınçlı ve hepafiltreli odalarda, izole edilmeleri gerekenlerin de negatif basınçlı ve hepafiltreli odalarda izlemi ve tedavileri yapılabilmektedir.
 • Hastalarımıza yaptığımız tüm kemik iliği örneği alınması ve intratekal tedavi (beyin omurilik sıvısına ilaç verilmesi) uygulamaları, genel anestezi altında yapılmaktadır.
 • Hastalarımız 24 saat hizmet veren klinik cep telefonu numarasını arayarak, görevli sağlık personelinden bilgi ve destek alabilmektedir.
 • Yatan hasta servisimizdeki hastaların ve refakatçilerinin, uzun sürebilecek yatış süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılayarak moral ve motivasyonlarını artırmak adına kliniğimizde;

– İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden atanan öğretmenin gözetiminde, çocuklarımızın eğitim, öğretim ve sosyal etkinlik faaliyetleri yaparak kendilerini okullarında hissetmelerinin sağlanması amaçlanan hastane sınıfı,

– Hastalarımızın sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik oyunları oynayabildikleri çocuk yaşam odası,

– Halk eğitim merkezinden görevlendirilen öğretmenler tarafından, yatan hastaların annelerine el işleri kurslarının verildiği, annelerin dinlenip sohbet edebilecekleri anne yaşam odası,

– Refakatçilerin kendileri ve çocuklarının ihtiyaçları için kullanabilecekleri çamaşır makinesi, kurutma makinesi, ütü, ütü masası

– Bir mutfakta bulunması gereken tüm makine ve malzemelerin bulunduğu, refakatçilerin çocuklarının istedikleri yiyecek ve içecekleri hazırlayabilecekleri 24 saat açık klinik mutfağı,

– Mescit,- Kütüphane,

– Tüm odalarda internet bağlantısı ve yatış sürecinde çocukların kullanabilecekleri tablet bilgisayarlar

– Ailelere çocuklarının durumu ile ilgili ve hastalıkları ile ilgili, düzenli bilgilendirme ve eğitimlerin yapıldığı, bilgisayar ve barkovizyon donanımlı eğitim ve toplantı odası bulunmaktadır.

Kanser hastalığı olan tüm çocuklar tek kişilik televizyonlu, telefonlu, buzdolaplı, banyo ve tuvaleti bulunan, refakatçi için ayrı koltuğu bulunan, merkezi klimalı odalarda tedavi görmektedirler. Ayrıca 2019 Eylül ayında hizmete açılması planlanan ve yine uluslararası akreditasyon kriterlerine göre inşa edilmiş kemik iliği nakli ünitemizde, tam uyumlu kardeş, akraba içi, akraba dışı ve yarı uyumlu tüm kemik iliği nakli tedavileri yapılabilecektir.

Çocuk Endokrinolojisi

…………………………… ve ekibi tarafından haftada 2 gün (Salı-Cuma günü) hizmet veren Çocuk Endokrin polikliniği dışında, çocuk acil polikliniğine başvuran ya da yatan hasta servisinde izlenen hastalarımıza sürekli hizmet verilmektedir.

Poliklinik Hizmetlerimiz dahilinde; Troid Hastalıkları Diyabetes Mellitus (şeker hastalığı) Metabolik kemik hastalıkları Çocuk ve adölesan yaş grubundaki büyüme ve ergenlik sorunları Cinsiyet belirsizlikleri Böbrek üstü bezi hastalıkları Aşırı kıllanma ve adet düzensizliği olan hasta grupları takip edilmektedir.

Bölümümüz de yapılan hizmetler; Poliklinik hizmetleri Yataklı servis hizmetleri Hasta eğitim hizmeti Endokrinolojik testler Endokrin Laboratuvarı

Çocuk Kardiyoloji

Doç. Dr. Ayhan PEKTAŞ ve ekibi tarafından  hizmet veren Çocuk Kardiyoloji polikliniği, çocuk acil polikliniğine başvuran ya da yatan hasta servisinde izlenen hastalarımıza sürekli hizmet verilmektedir.

Poliklinik Hizmetlerimiz dahilinde;  Ritim Bozuklukları  Doğuştan kalp hastalıkları Edinsel kalp hastalıkları Fetal Ekokardiyografi Kalbin enfeksiyon hastalıkları Romatizmal kalp Hastalıkları Spor öncesi çocukların kontrolleri Kalp Cerrahisi sonrası çocukların takibi yapılmaktadır.

Bölümümüz de yapılan hizmetler;
Poliklinik hasta muayenesi
Serviste yatan hasta izlemi
Ekokardiyografi
Fetal ekokardiyografi (Anne Karnında 17. ve 21. haftalar arası)
Efor testi
Elektrokardiyografi (EKG)
Holter monitorizasyon (24 saatlik EKG kaydı)
Tilt testi (eğik masa testi)

Anabilim Dalımızda görevli öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin poliklinik ve klinik çalışma saatleri aşağıdaki belirtilen tablodaki gibidir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

GÜNLER SABAH-ÖĞLE ÖĞLE ARASI ÖĞLEDEN SONRA
PAZARTESİ 08.30-12.00 1 SAAT ARA 13.00-17.00
SALI 08.30-12.00 45 DK. ARA- (1 SAAT EĞİTİM) 13.45-17.00
ÇARŞAMBA 08.30-12.00 45 DK. ARA- (1 SAAT EĞİTİM) 13.45-17.00
PERŞEMBE 08.30-12.00 45 DK. ARA- (1 SAAT EĞİTİM) 13.45-17.00
CUMA 08.30-12.00 1 SAAT ARA

13.00-17.00

Online Randevu

Online Laboratuvar