Hakkımızda

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı en son teknoloji ile konforu bir arada sunan Türkiye’nin en gelişmiş tedavi merkezlerinden birinde hizmet vermektedir. Her yaştan tüm ihtiyaç sahiplerinin hizmetinde olan merkezde, bel, boyun, omuz, diz ağrıları gibi kas iskelet sistemi hastalıklarının ayaktan tedavilerin yanı sıra, 24 saat yatarak bakım ünitesi hizmeti sunulmaktadır. Merkezde uzman hekimler ve fizyoterapistler tarafından omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, inme, MS (multipl skleroz), serebral palsi ve   diğer nörolojik hastalıklara yönelik rehabilitasyon programları, ameliyat öncesi ve sonrası tüm ortopedik rehabilitasyonla, spor rehabilitasyonları uygulanmaktadır ve osteoartrit, osteoporoz, fibromiyalji gibi romatolojik problemleri olan hastalara tedavi hizmetleri sunmaktadır.

Merkezimizde yer alan fizik tedavi birimleri;

– Fizik tedavi ve elektroterapi ünitesi

– Manyetik alan tedavi ünitesi

– Fluidoterapi

– ESWT- Şok Dalga Tedavisi

– Yüksek yoğunluklu lazer

– Kısa dalga diatermi

– Mikrodalga diatermi

– Ultrasound diatermi

– Girdap banyosu

– Dört hücre galvani

– Traksiyon ve spinal dekompresyon ünitesi

– Hidroterapi, kaplıca tedavisi ünitesi

– Fangoparafin

– Metabolik kemik hastalıkları tanı ve tedavi ünitesi

– Romatizmal hastalıklar tanı ve tedavi ünitesi

– Masaj ünitesi

– Tanısal ultrasonografi ünitesi

 

Merkezimizde yer alan rehabilitasyon üniteleri ;

– Kardiyopulmoner rehabilitasyon ünitesi

– Nörolojik rehabilitasyon ünitesi

– Robotik rehabilitasyon ünitesi

– Pediatrik rehabilitasyon ünitesi

– Ortopedik rehabilitasyon ünitesi

– El rehabilitasyonu ünitesi

– Spor ve kondisyon ünitesi

– izokinetik dinamometre ünitesi ünitesi

– Obezite rehabilitasyonu ünitesi

– Elektronörofizyoloji laboratuarı

 

Fizik tedavi ve elektroterapi ünitesi;

Aynı anda 45 hastanın tedavi edilebileceği büyük bir fizik tedavi ve elektroterapi ünitesi mevcuttur. Kas iskelet sisteminin tüm ağrılı, romatizmal hastalıklarında hastalarımız tedavi imkanı vardır. Elektroterapi ünitesinde en son teknoloji ile üretilmiş kombine elektroterapi ve ultrasaund cihazı, infraruj, kısa dalga ve mikrodalga diatermi, lazer, ESWT, fluidoterapi, hotpack ve parafin cihazı, ultraviole tedavisi, lenf drenaj cihazı, TENS, interferans, manyetik alan tedavi cihazı, girdap banyosu cihazı, dört hücre galvani banyosu ve EMG biyofeedback cihazı bulunmaktadır.

 

Manyetik Alan Tedavi Ünitesi ;

 

Osteoartrit, boyun ağrısı, bel ağrısı ve diz ağrısı gibi ağrılı kas iskelet sistem bozukluklarının tedavisinde kullanılan manuel veya otomatik olarak ayarlanabilen elektromanyetik alan tedavisi cihazı tedavi merkezimisde bulunmaktadır.

 

Ekstrakorporeal şok dalga tedavi ünitesi ;

 

Ekstrakorporeal şok dalga terapisi veya ESWT plantar fasit (topuk dikeni ile birlikte olan veya olmayan), aşil tendiniti, lateral ve medial epikondilit, bicipital tendinit ve omuzun kalsifik tendinit gibib bir çok tendinopatinin tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. ESWT tedavi merkezimizde kullanıma girmiştir.

 

Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) ünitesi ;

Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) derin dokulara ulaşabilen yeni teknolojiye sahip bir lazer cihazıdır. Artroz gibi bir çok travmatik veya dejeneratif patoloji derinde yerleşim gösteren kemikleri, kasları, tendonları ve eklem yüzeylerini etkiler. Bunun gibi derinde bulunan ağrılı hastalıklar dokuya herhangi bir zarar vermeden hilterapi yöntemi ile merkezimizde tedavi edilmektedir. Hilterapi etkilidir ve tamamıyla   güvenli derin terapötik etkinliğe sahiptir.

 

Hidroterapi, kaplıca ve çamur tedavisi ünitesi ;

Termal havuzlarımız, egzersiz havuzlarımız mevcuttur. Yüzyıllardır geleneksel olarak uygulanan kaplıca tedavileri alanında uzman olan öğretim üyeleri, fizyoterapistler ve fizik tedavi teknikerleri eşliğinde bilimsel zeminde uygulanmaktadır. Felçli hastalar, ortopedik ameliyat geçirmiş hastalar gibi yoğun rehabilitasyon gerektiren durumlarda su içi egzersizlerin tedavi edici etkilerinden faydalanılmaktadır.

 

Girdap Banyosu terapi ünitesi ;

Girdap bayosu cihazları merkezimide bulunmaktadır. Girdap banyosu sıcak su ile dolu bir küvette uygulanır. Kollar veya bacaklar gibi vücut bölgeleri sıcak su ile dolu bu küvetlere yerleştirilir ve su jeti motoru suda girdap oluşturur. Sıcak su dolaşımı artırır ve küçük damarların genişlemesine yardımcı olur. Artmış dolalım ile birlikte gelen taze kan, oksijen yaralanmış bölgenin tamirini hızlandırır.   Merkezimizde girdap banyosu ile Eklem kontraktürleri, plantar fasit, ayak bileği yaralanması ve aşil tendiniti gibi patolojiler tedavi edilmektedir.

 

Metabolik kemik hastalıkları tanı ve tedavi ünitesi ;

Osteoporoz başta olmak üzere tüm metabolik kemik hastalıklarının tanısı ve takibi yapılmaktadır. Merkezimizde bulunan kemik mineral yoğunluğu ölçüm cihazı (DEXA) ile tüm yaş gruplarında kemik mineral yoğunluğunu değerlendirmek mümkündür.

 

Romatizmal hastalıklar tanı ve tedavi ünitesi ;

Osteoartrit, fibromiyalji, romatoid artrit ve spondiloartropatiler gibi romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, bel, boyun ağrıları, omuz ve kalça ağrıları gibi kas iskelet sistemi patalojilerinin tanı ve tedavilerini yapmak merkezimizde mümkündür.

 

Masaj ünitesi ;

Ünitemizde kas iskeler sistemi hastalıklarının tedavisinde tüm vücut masajı, lenf masajı ve lokal masaj uygulamaları uzman ekip tarafından uygulanmaktadır.

 

Traksiyon ve spinal dekompresyon ünitesi ;

Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde fıtık bölgesini hedef alabilen özel cihazlarla çekme tedavisi ve spinal dekompresyon uygulamaları yapılmaktadır.

 

Tanısal ultrasonografi ünitesi ;

Ultrasonografi kas iskelet sisteminin çoğu hastalığında hasta muayenesi sırasında şüphelenilen patolojinin tanısının konulmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

Kardiyopulmoner rehabilitasyon ünitesi ;

Kalp krizi geçirmiş, bypass ameliyatı yapılmış veya stent uygulanmış, kalp hastalarının ve KOAH ve astım gibi akciğer hastalarının güvenli ve etkili bir şekilde egzersizlerinin yaptırılabileceği, bilgisayar kontrollü, son teknoloji ile donatılmış cihazlar ile kardiyopulmoner rehabilitasyon ünitemiz hizmete sunulmuştur. Hastaların egzersiz sırasında nabızları, tansiyonu ve kalp ritmi izlenebilmektedir.

 

Nörolojik rehabilitasyon ünitesi ;

Uzman hekimler ve fizyoterapistler tarafından omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, inme, MS (multipl skleroz), serebral palsi ve   diğer nörolojik hastalıklara yönelik rehabilitasyon programları nörolojik rehabilitasyon ünitesinde uygulanmaktadır.

 

Robotik rehabilitasyon ünitesi ;

Beyin ve omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, inme sonrası gelişen yürüme güçlüğü ve kas zayıflığının tedavisinde, sınırlı ve çok az sayıda merkezde bulunan robotik yürüme rehabilitasyon cihazı ile hastalarımız daha kolay ve hızlı bir şekilde günlük yaşama dönebilmektedir. Aynı şekilde bu hastaların kol ve el fonksiyonlarının bozukluklarının rehabilitasyonunda kullanılabilecek üst ekstremite robotik otomatik kol terapi rehabilitasyon sistemi ünitemize ayrı bir değer katmaktadır. Bu iki cihazın ünitemizde mevcut olması hastanemizin bölgemiz ve ülke genelinde hasta çekmesini sağlamaktadır.

 

Pediatrik rehabilitasyon ünitesi ;

Serebral palsi başta olmak üzere yetersizliğe ve özürlülüğe sebep olan her türlü çocukluk çağı hastalığının rehabilitasyonunun yapılabileceği 2 adet çocuk egzersiz salonu ünitemizde mevcuttur.

 

Ortopedik rehabilitasyon ünitesi ;

Trafik kazalarının yoğun olduğu ilimizde travmatik yaralanmalar ve kırıklar sonrasında ve ayrıca diz, kalça protezleri, tendon ve sinir yaralanmalarının cerrahi tedavisi sonrasında hastaların yürütüldüğü ve uygun egzersiz programları ile hastaların normal yaşantılarına dönmesinin amaçlandığı ünitemiz mevcuttur.

 

El rehabilitasyonu ünitesi ;

Özellikle genç yaşta görülen ve iş gücü kayıplarına neden olabilen el tendon ve sinir yaralanmaları sonrası rehabilitasyon uygulamalarının yapılabileceği el rehabilitasyon ünitesi mevcuttur

 

Spor ve kondisyon ünitesi ;

Kas iskelet sistemi problemi olan hastalarımız aerobik kapasitelerini ve azalan kondüsyonlarını artırmak ve güçsüz kaslarını güçlendirmek için spor ve kondisyon salonunu kullanabilmektedir.

 

Elektronörofizyoloji laboratuarı ;

Santral ve periferik sinir hastalıklarının, kas hastalıklarının, sinir yaralanmalarının ayırıcı tanısı ve takibi yapılmaktadır.

 

Obezite rehabilitasyon ünitesi ;

Son zamanlarda önemi anlaşılmış bir halk sağlığı problemi olan ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşan obezite hastalarının multidisipliner metotlarla zayıflatılması amacına yönelik rehabilitasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Online Randevu

Online Laboratuvar